Historia

Historia papieru

Wynalezienie papieru

Kolebką papieru jest Daleki Wschód, a konkretnie Chiny.
Wśród licznych wynalazków, które ludzkość zawdzięcza starożytnym Chinom, odkrycie papieru wyróżnia się tym, że znamy zarówno imię wynalazcy, był nim Caj Lun (Ts'ai Lun), jak i datę tego wiekopomnego wydarzenia - 105 r. n.e.
Jak wiele rzeczy używanych w życiu codziennym, także papier wynaleziono przypadkiem.

tsi lun

<- Caj Lun

Cesarz Ho Ti nakazał Caj Lunowi - kierującemu w randze ministra - płatnerzami i warsztatami wytwarzającymi broń, upuorządkowanie cesarskiej biblioteki (lub archiwum),
który stanowił ogromny zbiór zapisanych deszczółek, spiętrzonych do znacznej wysokości, pokrytych kurzem i dawno nieużywanych.
Mimo dużych wysiłków prace te postępowały powoli, a palącą potrzebą stało się znalezienie dostępnego i bardziej poręcznego materiału pisarskiego.

Jak pisał Fan Yeh, Caj Lun stworzył ideę wytwarzania takiego materiału z łyka drzewnego, odpadów konopnych oraz sieci rybackich i w 105 r. przedłożył on cesarzowi raport wraz z próbkami otrzymanego materiału, a cesarz pochwalił jego talent.
Fan Jeh stwierdził, że od tej chwili nie było nikogo, kto nie posługiwałby się tym wynalazkiem, zwanym papierem księcia Tsaj. (hanji.art.pl)

*

PS. Strona będzie stale rozbudowywana i udoskonalana w miare posiadanego czasu i środków.
Jeśli masz ochotę ją wesprzeć wejdź tutaj: Historia->dotacje

A może masz ochotę poczytać książki spisane na papierze? :) Mentis Aragon Lideria
XHTML Historia - mapa strony | Praca w domu | PayPal | © 2003-2007 Historia.info.pl - Site Design by jogaila