Historia

Historycy

Herodot z Halikanasu

Al-Masudi

Al-Masudi, Abu'l-Hasan 'AlI ibn al-Hussain al-Mas'udI (896-957), geograf, historyk i podróżnik arabski z X wieku, zwany przez późniejszych badaczy "arabskim Herodotem", do dziś uważany przez Arabów za "ojca historyków".

W 915 odbył podróż z Basry do Indii drogą lądową, a dalej statkiem na Jawę, do Chin, Indii, ku wschodnim wybrzeżom Afryki, na Zanzibar i Madagaskar. Stamtąd udał się na Półwysep Arabski, nad Morze Kaspijskie (gdzie zobaczył i opisał płonące źródła ropy naftowej), a następnie wrócił przez Bizancjum i Syrię do Afryki, skąd popłynął do Hiszpanii. Wreszcie, po 28 latach podróży, powrócił do Syrii. Masudi zaskakująco szybko jak na owe czasy potrafił przemieszczać się z miejsca na miejsce.
Pozostawił cenne opisy swoich podróży. Autor dzieł Łąki złota i klejnoty z kamieni szlachetnych (Murudż adh-dhahab ła maadin aldżałhar (947) oraz Księga spostrzeżeń (956).
Wspomina o Słowianach [ciekawostka: podaje, że Słowianie należą do potomków Madaja, syna Jafeta, syna Noego i od niego wywodzą się wszystkie narody słowiańskie i do niego schodzą się ich genealogie.
Zaświadcza o samobójstwie (lub zabójstwie) i paleniu wdów - "Obyczaje ich są podobne do obyczajów Hindusów" <Almasudi I poł. X w.>
Pisze o siedzibach Słowian, historii ich królów i ich podziale na szczepy. Opisuje Wolinian, Śląsk i Kraków.

al masudi - mapa świata
Mapa świata Al Masudi

Literatura - Główne źródła: portalwiedzy.onet.pl; pl.wikipedia.org; także: islam-in-poland.org; canadianarabcommunity.com/earliestarabimmigration.php; Encyklopedia WIEM 2006

Cytaty

Polibiusz (1, 14, 6):

"Prawda jest dla historii tym, czym wzrok dla żywych istot ."

(tł. Zygmunt Kubiak - w "Literatura Greków i Rzymian" Świat Książki, Warszawa 2003).

*

PS. Strona będzie stale rozbudowywana i udoskonalana w miare posiadanego czasu i środków.
Jeśli masz ochotę ją wesprzeć wejdź tutaj: Historia-Historycy->dotacje

XHTML Historia, historycy - mapa strony | Praca | © 2003-2014 Historia.info.pl - Site Design by jogaila